Sri Aurobindo Public School

Senior Secondary School, Sai Road, Baddi (H.P.)

Pin code: 173205 Email: aurobindo_school@rediffmail.com

Affiliated to CBSE, New Delhi(Affiliation No: 630089)

Contact: 01795 - 247440

Calendar Activity 2018-19

NAME OF ACTIVITY DATE CLASSES POSITION 1 POSITION 2 POSITION 3
 
NAME OF CHILD CLASS OF CHILD   
NAME OF CHILD             CLASS OF    CHILD            
NAME OF CHILD           CLASS OF      CHILD        
Athletcs  21.04.2018 VII-VIII
Himanshu           VIII -A        
Chirag              V-B                    
Karan            VII-A                   
Kavita Vachan  21.04.2018 I-II
Yashvi                   II-A      
Jaisica                         II-A
Shreya            II-B
     
Sonakshi Sharma          I-A     
Muskan              I-A  
   
     
     
Samridhi Sharma  
   
Poetry Recitation  21.04.2018 I-II
Garvit Kaushal   I-A
Bhavya Thakur   I-A  
Mahir I-B   
     
Arpit  II-B 
Samsaptika  II-B 
Shardul II-B   
     
     
     
     
Mobile And Its Effects (Debate) 21.04.2018 V-VI
Shourya VI-A
   
   
     
Anmol VI-A
   
   
     
Hardik  VI-A
   
   
     
Tanisha VI-B
   
   
     
Rhythm VI-A
   
   
           
Declamation Competition 28.04.2018 IX-X
Devanshi            X   
Himanshi             X
Shivali           IX   
India's Heritage Quiz  28.04.2018 IX-X
Dhritiman          X-A   
 Saanvi              IX-A   
             
     
Medha Mishra  IX-A     
Agrima            X-B   
   
     
Jashnika              IX-A  
Manvir       IX-B              
   
Athletics Running / Jumping Events 50 MT Race 28.04.2018 III-IV
Shyan Ali          IV-A   
Raghav     IV-A        
Vedant        IV-B     
50 MT Race (Girls)    
Kashvi              III-A    
Akshra         IV-A    
Ananya Thakur   IV-A     
100 MT Race (Boys) 28.04.2018 III-IV
Shyan Ali           IV-A  
Aryan            III-B    
Jaskaran      IV-A    
100 MT Race (Girls) 28.04.2018 III-IV
Kashvi                III-A   
Jiya                III-A    
Karma           IV-B   
     
     
   
   
           
           
Factor Game  28.04.2018 V-VI
Abhimanyu   V-A    
   
   
     
Abhinav Thakur  V-B   
   
   
     
Prashant     VI-B  
   
   
     
Sunandan     VI-A  
   
   
Google Doodle  05.05.2018 III-IV
Swastic     III-B   
Atnu        III-B
Shivanshu    III-B
     
Rishav    Dev    IV-A    
Divyanshi          IV-A
Jaskaran       IV-A  
Shoes & Socks Race (Boys) 05.05.2018 I-II
Vashu                I-A   
Harsh Tiwari        I-B 
Vedant Singh       I-A 
Shoes & Socks Race (Girls)    
Alisha Saini         I-B   
Sonakshi Sharma      I-A  
Sonakshi Choudhary  I-A 
     
Pryansh Kumar   II-B  
Tanishak Chaudhary   II-B
Natik               II-B   
     
Rytham          II-B    
Arishita Thakur           II-B  
Diksha Choudhary        II-B 
     
     
   
   
Athletics Meet (Boys / Girls) 05.05.2018 V-VI
Shadman Ali     VI-B  
Suryansh      VI-A 
Sunandan     VI-A  
100 mt Race (Girls)    
Archita             
Anahita       V-A  
Niti Panday      V-A 
200MT Race (Boys)    
Shadman Ali    VI-B 
Raj            VI-B  
Ashirwad         VI-A  
200 MT Race (Girls)    
Akshita  Thakur  VI-A 
Niti Panday      V-A   
Arpita              V-B    
Athletics- Meet 100 mt (Boys) 04.05.2018 IX - XII
Vikash Thakur  XII -Com.   
Anmol Jindal   XI- Com.   
Shivansh    IX-B   
100 mt (Girls)    
Shivali      IX-B     
Saloni       IX-B     
Shipra   IX-A    
200 mt Race (Boys)    
Vikash Thakur XII-Com.
Pryanshu    XI-Sci   
Anmol     XI- Com.    
200 mt Race (Girls)    
Shivali       IX-B 
Shilpa     XI-Com   
Saloni   IX-B   
     
     
     
     
     
     
     
     
Making of Eco Friendly House 05.05.2018 III-IV 
Anmol        IV-A    
Raman           III-B    
Sara             III-B     
     
Ananya       IV-B    
   
   
     
     
   
   
Baal Geet  05.05.2018 I-II
Anvi Shukla    I-B    
Bhavya    I-A  
Saanvi            I-B    
     
Samsaptika     II-B   
Geet                  II-A
Rizza             II-A
     
     
   
Aashvi           II-B 
Movie Making Competition  07.07.2018 VII-VIII
Atishay Jain  VIII-B
Naman Bassi VIII-A
Uday Jain  VIII-B
     
Apurv  VII-A
Keshav Goyal  VII-A
Dhruv Sharma  VII-A
Advertisment on Social Issues  05.05.2018 III-IV 
Sudhi            IV-A    
Rupal            III-A
Karma         IV-B 
     
     
Ashmeet       IV-B 
   
Singing / Instrumental 14.07.2018 VII-VIII
Aashi  VII-A
Nishtha  VII-B
   
     
Asmi VIII-B
Navpreet  VIII-B
Kanica  VIII-B
     
Priyanshu  VII-B
Preet Inderjeet VII-B
   
Describe Any Object or Invidual  14.07.2018 I-II
Saanvi Gautam I-B
Bhavya Thakur I-A
   
     
Yashvi Bansal II-A
Devansh Jangra II-B
Samsaptika Mandal II-B
Kahani Vaachan  14.07.2018 I-II
Maahir Tulsani  I-B
Muskan   I-A
Anvi Shukla  I-B
     
Saanvi Rethor  II-A
Geet Sharma II-A
   
Relay Race (Maths) 16.07.2018 IX-X
Maninder IX
Saanvi  IX
   
     
Neha  IX
Ishant IX
   
     
Pritam IX
Ayush 928
   
     
Kartikay IX
Nikshay IX
   
     
Himanshu IX
Pulkit  IX
   
     
Prathm IX
Yashika  IX
   
     
Rudraksh X
Bhoomi  X
   
     
Aryan X
Barshanee X
   
     
Himanshi Tyagi  
Ankush  X
   
     
Dhritiman  X
Sejal X
   
     
Guneet  X
Anmol  X
   
     
Rishab  X
Vaibav X
   
           
Bingo  21.07.2018 I-II
Vasu I-A
Garvit I-A
Tanish I-A
     
Yashvi  II-A
Shree  II-A
Yash Ruesch II-A
Inter House Table Tennis Match 21.07.2018 VII-VIII
Arnav Sharma  VII-B
Daksh Gupta VII-B
   
     
Vishvas VIII-B
Akarsh Srivastava VIII-A
   
     
Tushar Pun  VIII-A
Akshansh VIII-B
   
     
   
   
   
MS Paint  21.07.2018 I-II
Sonakshi  I-A
Sakshi Verma I-B
Ishanvi  I-B
     
Tanmay  II-A
Aashvi  II-B
Shivaansh II-A
Pencil Sketch  21.07.2018 VII-VIII
Alka Mishra VIII-B
Kriti Singh  VII-B
Tanvi Choudhary VIII-A
     
   
   
   
MS. Paint  21.07.2018 I-II
Sonakshi  I-A
Sakshi Verma I-B
Ishanvi I-B
     
Tanmay  II-A
Aashvi II-B
Shivaansh II-A
     
   
   
 
English Debate  25.07.2018 XI-XII
Vaidik XI-Sci   
Vanshita XI-Sci
Ayush  XI-Sci
     
     
     
     
Identification of UNESCO Heritage Sites Quiz 28.07.2018  
Neha  IX
     
     
     
Swapnil IX   
     
     
     
Harshita IX   
     
     
     
Arpit  IX   
     
     
     
Abheek  IX  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
English Quiz 28.07.2018 III-IV
Suryansh III-B   
Sidhi III-A   
     
     
Karan Veer  III-A  
Kartik III-B   
     
     
Aanya Thakur IV-A
Navdeep  IV-A
   
     
Saksham  IV-B
Yatharth  IV-B
   
Kavi Samelan  28.07.2018 IX-X
Kashish Jain IX-A
Medha Mishra IX-A
   
     
Bhoomi  X-A
Shivali  IX-B
   
       
Saloni  X-A
 
       
Devanshi X-A
 
Let's Recite  28.07.2018 KG Section
Riyana  NUR-A   
GAMYA SHARMA  NUR-A
Ayanna Negi NUR-A
     
Ananya Yadav    NUR-B   
Krishan Gosain  NUR-B
Aanya Bansal NUR-B
     
Inayat Rajput  LKG-A   
Niharika Sharma LKG-A
Daivik Arora LKG-A
     
Harsh Mishra LKG-B   
Ananya Wadhwa LKG-B
Jasvi Ashiya LKG-B
     
Arush   UKG-A  
Kavyanjli Chandel UKG-A
Prerika Sharma  UKG-A
     
Jai Aditya Chauhan                 UKG-B            
Pranay Mishra  UKG-B
Anvi Thakur UKG-B
     
     
   
   
Origami Paper Folding  28.07.2018 III-IV
Shayan Ali  IV-A  
Ashmeet  IV-B
Misthi III-B
     
     
   
   
SQL/Number System Competition 30.07.2018 XI-XII
Aditya Kumar   XII-Sci  
   
   
           
Cross Word Puzzle  04.08.2018 V-VI
Arpita Panigrahi  V-B   
Abhimanyu V-A
Satavisha V-A
     
Suryansh VI-A    
Taranjit  VI-A
Sunandan VI-A
           
Role Play of A Scientist 04.08.2018 V-VI
Archita  V-B
Tanisha  V-B
   
     
Ayush  VI-A
Rithm   VI-A
 
           
Muhavro Mein Vartalap 04.08.2018 V-VI
Ashmita  V-A
Sachi  V-A
   
     
Sakshi  V-A
Tanuja  V-A
   
     
Pragya  VI-A
Kanupriya  VI-A
   
     
Aakshi  VI-A   
Akshita VI-A
   
     
Aarti  VI-A
   
   
     
   
   
   
     
   
   
   
Listen And Draw 04.08.2018 V-VI
Ashmita    V-A 
Rashi  V-A
   
     
Uddish  VI-B   
Taranjeet Singh  VI-A
Suryansh VI-A
           
Online Speed Test (Mathematics)    
Ishita  VIII-A
Alka Mishra  VIII-B
Atreyi Mandal  VIII-B
     
Purvank VIII-B
   
     
Shatakshi  VII-A
Krish  VII-B
Sarthak  VII-A
           
An Environment Friendly Bag 23.08.2018 III-IV
Ekam Verma III-A   
Ruppal Bisht  III-A
Ashmeet  IV-B
     
   
   
   
Speaking Activity On Useful Plants  23.08.2018 III-IV
Misthi  III-B
Kaashvi  III-A
   
     
Sudhi  IV-A
Dhanika  IV-A
Karma  IV-B
CrossWord Puzzle  25.08.2018 VII-VIII
Srishti Tyagi  VIII-B   
Ishaan Chauhan  VIII-B
Shatakshi  VII-A
           
Inter House Table Tennis 25.08.2018 V-VI
Uddish Agnihotri VI-B
Pratiyush Sharma  VI-B
   
     
Shivam Gaur  VI-A
Shadman Ali  VI-B
   
     
Suryansh  VI-A
Naunihaal  V-A
 
           
Rakhi Decoration  25.08.2018 NUR-A
Aradhya  NUR-A
Parnav  NUR-A
Sanjh Tiwari NUR-A
           
Rakhi Decoration  25.08.2018 NUR-B
Ananya Yadav  NUR-B
Aredhaya Pal  NUR-B
Aarzoo  NUR-B
           
Rakhi Decoration 25.08.2018 LKG-A
Kristy Rathor  LKG-A
Ayan Sharma  LKG-A
Dhruv Goyal  LKG-A
           
Rakhi Decoration 25.08.2018 LKG-B
Aditri Bisht  LKG-B
Aradhya Mishra  LKG-B 
Sanjaya Sathpathy LKG-B
           
Rakhi Decoration 25.08.2018 UKG-A
Mihika Gosain  UKG-A
Kavyanjli  UKG-A
Paramjeet Kaur UKG-A
           
Rakhi Decoration 25.08.2018 UKG-B
Samar Ghira  UKG-B
Hardik Sharma  UKG-B
Divyasha Chandra  UKG-B
           
Rakhi Making  25.08.2018 V-VI
Arpita  V-B
Dhanish VI-A
Krisha Patel  V-B
Flute Decoration  25.08.2018 V-VI
Kanupriya  VI-A
Manisha Choudhary VI-B
Vishakha VI-B
     
   
   
   
           
           
           
           
           
Colour the National Flag  27.08.2018 NUR-A
Ridhan Padam Kaushik NUR-A
Gurfateh Singh  Nur-A
Anshika Tripathi NUR-A
Colour the National Flag  27.08.2018 NUR-B
Trisha Bakchi NUR-B
Drishti  NUR-B
Yavan  NUR-B
Hindi Poem Recitation  27.08.2018 LKG-A
Inayat Rajput  LKG-A
Anmol Singh  LKG-A
Divya Chaitra LKG-A
Hindi Poem Recitation  27.08.2018 LKG-B
Harsh Mishra  LKG-B
Sangeet Saraswat  LKG-B
Shubham Kumar  LKG-B
Public Speaking  27.08.2018 UKG-A
Tavish Thakur  UKG-A
Akshika  UKG-A
Sanidhya  UKG-A
Public Speaking 27.08.2018 UKG-B
Samiksha Thakur UKG-B
Aradhya Gupta UKG-B
Aarush Chaudhary UKG-B
           
           
           
     
     
   
   
Identification of Indian Monuments SST  29.08.2018 VII-VIII
Ankush  VIII-B   
Kashish  VII-A
   
     
Ishaan  VIII-B   
Abhinav  VII-A
   
     
Aryan   VIII-B  
Kulwinder VII-A  
   
     
Akshansh  VIII-B   
Apurv  VII-A
   
     
     
Rhythm  VII-A
   
     
     
Dhruv  VII-A
   
     
     
   
   
           
Debate  06.08.2018 IX-X
Agrima  X-B   
Divanshi  X-A
   
     
Osheen  X-A   
Rudraksh X-A
   
     
Himanshi Tyagi X-A   
   
   
     
Harshit X-A
   
   
     
Rituraj X-A
   
   
     
   
   
   
     
   
   
   
Singing  01/09/2018 III-IV
Sidhi  III-A
Ashmita  III-B 
   
     
   
Aarushi III-A
   
     
Harshi  IV-B
Divyanshi Jain  IV-A
Anshit  IV-B
     
   
   
Anant Jain  IV-A
Collage Making  01.09.2018 V-VI
Arpita  V-B
Archita  V-B
Dhanish  VI-A
     
Shrishty  V-B
Krisha  V-B
Shagar VI-A
           
Logo Drawing  01.09.2018 III-IV
Eklavya  III-A
Pushkar  III-A
   
     
Jaskaran  IV-A
Sehaj IV-B
Ayaan  IV-A
           
Negetable Painting  01.09.2018 III-IV
Shyan Ali  IV-A
Shivanshu III-B
Mishthi III-B
     
   
   
   
           
           
Fancy Dress (Radha-Krishna) 01.09.2018 KG Section 
Aalliya  NUR-A
   
   
     
Advik Basanta  NUR-A
   
   
Fancy Dress (Radha-Krishna) 01.09.2018 KG Section 
Kirat Singh  NUR-B
   
 
     
Iraevi  NUR-B
   
 
Fancy Dress (Radha-Krishna) 01.09.2018 LKG-A
Vansh Srivastva LKG-A
   
   
     
Inayat Rajput  LKG-A
   
   
           
Fancy Dress (Radha-Krishna) 01.09.2018 LKG-B
Ansh  LKG-B
   
   
     
Drishti Rana  LKG-B
   
   
     
   
   
   
Fancy Dress (Radha-Krishna) 01.09.2018 UKG-A
Divyam Saini  UKG-A
   
   
     
Mihika Gosain UKG-A
   
   
           
Fancy Dress (Radha-Krishna) 01.09.2018 UKG-B
Harman Singh  UKG-B
   
   
     
Anvi Thakur  UKG-B
   
           
Decorate the flute on Paper  03.09.2018 LKG-A
Daivik Arora  LKG-A
Princy Choudhary  LKG-A
Ayaan Sharma  LKG-A
           
Decorate the flute on Paper  03.09.2018 LKG-B
Liara Garg  LKG-B
Jasdeep  LKG-B
Kavya Thakur  LKG-B
           
Decorate the flute on Paper  03.09.2018 UKG-A
Mannat Kaur  UKG-A
Akshika  UKG-A
Radhika  UKG-A
           
Decorate the flute on Paper  03.09.2018 UKG-B
Aradhya Gupta  UKG-B
Aarush Chaudhry  UKG-B
Yatika Mehta UKG-B
           
           
           
Speech 06.10.2018 III-IV
Dhanika  IV-A
Shayan  IV-A
   
     
Mishthi III-A
Kashvi III-A
   
     
Ashmita III-A
Aarushi  III-A
   
     
   
Atanu III-A
   
     
   
   
   
Paper Quilling & Mask Making  06.10.2018 V-VI
Aanya VI-B
Saptam VI-B
Keshav V-B
Mask Making Competition    
Dhanisha  VI-A
Akshat V-B
   
           
Inter-House Kho-Kho Match(Boys) 06.10.2018 V-VI
Preadeep Kumar V-B
Shadman Ali  VI-B
   
     
Manik Arora V-B
Tanish Sharma V-B
   
     
Akshat V-A
Shourya V-B
   
     
Lovepreet Singh V-A
Naunihal V-A
   
     
Ashirwad VI-A
   
   
     
Suryansh VI-A
   
   
     
Hardik Parik  VI-A
   
   
     
Udish Agnihotri VI-B
   
   
     
Shubham VI-B
   
   
     
Prashant VI-B
   
   
       
   
   
Top